YÜCEL KARADİŞÖzgeçmiş

E. Gümrük  ve  Ticaret Başmüfettişi Daire Başkanı

Yücel Karadiş,1995-2000 yılları arasında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu yönetimi bölümünde okudu. 2000 yılında mezun olduktan sonra 2001 yılında Başbakanlık Gümrük Müsteşarlığı Gümrük Müfettiş Yardımcılığı sınavını kazandı. 2004 yılında Gümrük Müfettişliğine atandı. 2005-2006 yıllarında Vergilendirme Faslında AB müzakerelerine katıldı. 2009-2011 yılları arasında Amerika Birleşik Devletlerinde Northeastern Üniversitesi’nde (Boston)‘Uluslararası İlişkiler ve Uluslararası Ekonomi’ yüksek lisansını tamamladı.

 2011 yılında bir süre bakan danışmanlığı yapan Yücel Karadiş, 2011 Ekim ayında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’nde Daire Başkanlığı görevine getirildi.  Daire Başkanlığı sırasında Karşılıklı Tanıma Anlaşmaları (KİYA) ve Yetkilendirilmiş Yükümlü Sistemi (AEO) konularının uluslararası koordinatörlüğünü üstlendi. Bu çerçevede, Karşılıklı Tanıma Anlaşmaları (MRA) müzakerelerini yürüttü. 

3 yıl daire başkanlığı yaptıktan sonra Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nda Gümrük ve Ticaret Başmüfettişi olarak görevine devam etti. 15.12.2016 tarihi itibariyle görevinden istifa ederek, CONSULTURK’ü kurdu. 

Yücel Karadiş’in Gazi Kitabevi’nden yayımlanmış ‘Küreselleşen Sivilleşen Türkiye’; Ankara Gümrük Müşavirleri Derneği’nden yayımlanmış Gümrük Soru Bankası, Gümrük Müşavirliği Hazırlık Soru Kitapları bulunmaktadır. Gümrük Soru Bankası kitabı 2013 yılından beri kendi dalında en çok satan kitap unvanını taşımaktadır.

Ankara Atılım Üniversitesi’nde, İstanbul Gedik Üniversitesi’nde öğretim görevliliği yapmış ve halen İstanbul Şehir Üniversitesi’nde ve Nişantaşı Üniversitesi’nde uluslararası ticaret, uluslararası ticaret stratejileri, gümrük ve uygulamaları konularında dersler vermektedir.