ALTAY AYHANÖzgeçmiş

1982 yılında O.D.T.Ü İşletme’ den mezun oldu. İş hayatına Çukurova Grubunda Satış Yöneticisi olarak başladı; 

8,5 yıl Suudi Arabistan’da Enka-Pimapen ve çok uluslu firmalarda Satış Müdürü olarak çalıştı.

Tyrolit Swarovski Avusturya firması için Türkiye’de Pazar araştırmaları yaptı ve Türkiye Ülke Genel Müdürü oldu.

Colgate Palmolive USA- Başer Kimya ortak şirketinde; Satış ve Pazarlama Direktörü olarak görev yaptı.

Gelişen Pazarlarda Ürün Lansmanı Workshop’ları yaptı. Colgate, ABC, Palmolive, Hacı Şakir, Protex markalarını yönetti. Bayii Yönetim organizasyonun da aktif görevler aldı.

Aynı anda ‘’Yarı Zamanlı Öğretim Görevlisi’’ olarak Yeditepe Üniversitesi’nde 15 yıl Satış Yönetimi/ Pazarlama/ Stratejik Yönetim derslerini verdi. 

Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı- Ege İhracatçılar Birliğinde  5 yıl Yönetim Kurulu Üyeliği görevini sürdürdü. Türk Zeytin ve Zeytinyağının uluslararası pazarlarda tanıtımında etkin görevler yaptı. (Film, Kitaplar vs.)

Fenerium; Uno, Garanti Bankası, Doğuş Holding, Yıldız Holding Ülker Horizon gibi kuruluşlara hafta sonları uygulamalı eğitimler verdi.

3 yıl ABD’ de Pazarında Türkiye Merkezli olarak Başer Gıda A.Ş. de Dış Ticaretten sorumlu üst düzey yönetici olarak çalıştı. Türkiye’ de Markalı Zeytinyağı ihracatının 24% ünü gerçekleştirdi.

Yıldız Holding Bünyesine katıldı. Ülker Eksper (Ev Dışı Tüketim) ve Teközel Şirketlerinde Genel Müdür Yardımcılığı ve Genel Müdürlük görevlerinde bulundu. Bim, Migros, Şok Mağazaları için 500 kadar PL ve markalı ürünlerin lansmanlarını yaptı. Mis, Amigo, Halk, Mintax, Piyale, Vatan, Besler, Carmen markalarını yönetti. 

Kahve Dünyası , Yayla Agro ,  Modern Çikolata firmalarına Yönetim Danışmanlığı yaptı.  Bu yıllar içerisinde, mesleki olarak stratejik yönetim, perakende, pazarlama ve satış alanlarında müşterileri için “bilgi bazlı aksiyon önerileri” geliştirdi ve uyguladı.   Aile Şirketlerinin Kurumsallaşması projelerini hayata geçirilme sürecini yönetti. 

2 yıl DEİK Kanada Türkiye İş Konseyi Yönetim Kurulu Üyeliğinde bulundu.

Son 8 yıldır BAU-Bahçeşehir Üniversitesinde  Yüksek Lisans ve Executive MBA programlarında Marka Yönetimi* Küresel Pazarlama *Tüketici Davranışları* Stratejik Pazarlama derslerini İngilizce ve Türkçe vermektedir.
 
Ayrıca  Cosmopolitan Food Inc. Hoboken/ABD ve Milk Akademy Üretim  A.Ş. Bursa şirketlerinde  Dış Ticaret Koordinatörü ve İş ortağı   (INTERIM MANAGEMENT) olarak çalışmakta ve  CFG  USA Amazon E- Ticaretini yönetmektedir.  

Yedi Adımda Markalaşma , Hormonlu Egoların Yönetimi ve Hayat Ne Zaman Kolay Oldu ki  kitaplarının yazarıdır. Kitapları üniversite ve danışmanlık hizmetlerinde referans olarak okutulmaktadır. İngilizce ve Fransızca bilmektedir.