COVID-19 SALGINI EKONOMİK GELİŞMELER VE BEKLENTİLER ONLINE EĞİTİMİ

Ekonomist Can Fuat GÜRLESEL'in sunumuyla Covid-19 Salgını Ekonomik Gelişmeler ve Beklentiler Eğitimi 7 Mayıs 2020 tarihinde 170 kişinin katılımıyla Webinar-Zoom uygulaması üzerinden online olarak gerçekleştirilmiştir.

Eğitimin başlıca konuları şu şekilde olmuştur: Dünyada, ülkelerde ve ülkemizde Covid 19 salgınının gelişimi ve mevcut durumu ve gelişim tahminleri, ülke ve bölge bazında dünyadaki ekonomik gelişmeler, ülkelerin para basma mecburiyetleri, emtia ve özellikle petrol fiyatı konusundaki gelişmeler, dünya mal ticaretinin düşüşü, ihracat açısından bölgesel ve Türkiye bazında gelişmeler, dünya ekonomisi ve ticareti üzerine yapılan tahminler, toparlanma ne zaman başlayacağına ilişkin tahminler, salgının kontrol altına alınması durumunda, dünya ekonomisinde, bölge ve ülkelerde, ülkemizde daralma ve ihracat konularındaki beklenti ve gelişmeler, ülkemizdeki üretimde ve ekonomide daralma ve küçülme tahminleri.

İlk aylardaki etkileri değerlendirildiğinde görünen o ki koronavirüs etkileri beklenenden oldukça farklı olacak. Salgının ümit edildiği gibi bahar aylarında sona ermesi ve alınan tüm kısıtlayıcı önlemlerin yine yılın ikinci çeyreği sonuna kadar kalkması halinde dahi dünya ekonomisinde büyüme yüzde 1,0'e kadar düşecektir. Dünya mal ihracatının ise bu senaryo içinde değer bazında yüzde 6-8 arasında daralması olasılığı kuvvetlidir.

Önümüzdeki yıllarda Avrupa'daki ekonomik daralma ve küçülme daha etkili olacak. Muhtemelen 2020, 2021 ve 2022 geriye dönüş yılları olacak.

Türkiye'nin ekonomisi 2019 verilerine geri dönüşü ne zaman, nasıl sağlar? Yeni dönem planı biraz zor, şu anda ayakta kalmayı sağlamak gerekir. Devlet destekleri mevcut. Devlet desteği almadan bu dönemi geçirmek zor. Dünya ülkeleri Çin'e bağımlılığın zararlarını anlamıştır. Bu durumun ülkemiz açısından avantaj olacağı beklenmektedir.

Türkiye ihracatı da ister istemez bu daralmadan olumsuz etkilenecektir. Yapmamız gereken kısıtlama döneminde ihracatçılarımızı korumak ve kısıtlamaların kalkacağı döneme en iyi şekilde hazırlanmalarını sağlamak olmalıdır.

Bilgilendirme sunumu ve anlatımından sonra Ekonomist Can Fuat GÜRLESEL katılımcılardan gelen soruları cevaplandırmıştır.

Eğitim Sunumu:

CAN FUAT GURLESEL OAIB SUNUM 7 MAYIS 2020.pdf

Video Kayıt Linki:

www.oaibftp.com/bilsis/canfuatgurlesel-webinar.mp4

NOT: Gerek sunumun gerekse webinar kaydının ORTAK ALANLARDA VE SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞILMASI YASAKTIR.

 

WhatsApp Image 2020-05-07 at 12.48.54.jpeg