BAR PSİKOLOĞU FERHAT AYDIN İLE KORONAYAK SOHBETLER

Psikolog Dr. Bar Psikoloğu Ferhat AYDIN’ın anlatımıyla Koronayak Sohbetler Eğitimi 16 Mayıs 2020 tarihinde saat 14:00’de  105 kişinin katılımıyla Webinar-Zoom uygulaması üzerinden gerçekleştirilmiştir.

“Bar Psikoloğu” tanımı dünyada ilk kez Ferhat AYDIN tarafından keşfedilip uygulamaya konmuş bir psiko-gösteri konseptidir. Türkiye’de şarlatanlara ve cehalete prim verme aşkı bitmedikçe ekmeğine yağ süren daha çok insan olacaktır. Bunu fark eden Ferhat Bey de mesleki depresyonunu yaratıcı bir uygulamaya dönüştürerek mevcut sisteme tepkisini ortaya koyabilmiş.

Hayat yolculuğu ile baş etmeye çalışırken, hayatın sona ermesine, yaşama sevinciyle karşılık vermeyi  Bar Psikoloğu’nun deyimiyle ”biraz şey yapmak lazım.. Ama çok şey yapmam gerekir anlayışıyla da kendinizi zorlamamak gerekir.”

Zihinsel hijyenden belirsizlik ve duygu yönetimine, dizi-film önerilerinden psikoloğumuzun konuşurken yeri geldiğinde kitaplığından seçeceği kitap önerilerine, geniş bir yelpazede bar sohbeti tadında bir psikoloji muhabbeti... ('Kitaplık önünde yapılmayan canlı yayınlar kabul olmuyormuş' diye.)

Söyleşide bahsi geçen konular,

Anormal olaylara verdiğimiz normal tepkilerle ayakta kalmaya çalıştığımız bugünlerde  'minimum koronaya-maksimum muhabbet' tadında bir içerik...
Ölüm gerçekliği hayatın merkezindedir, kesin konuşmaların verdiği zararlar, nerden nasıl bilgi aldığın önemli, bilimin ışığı, insan endişeyle yaşamak zorundadır, herkes stres ve baskı altında, mutlu olmak istiyorsanız gerçeğin üstünü örtmeyin, sorunları çözmeye çalışın, üstünü örtmeye çalıştığınız gerçeğin altında kalırsınız. Saçma önerileri dikkate almamak gerekir. Neyin sizin mutlu edeceğinize kendiniz karar verin, tecrübe çok önemlidir bazen bilimin de önüne geçer, bilim fetişizmi zararlıdır, sadece sofistike konularla ilgilenmekle sıkılabilirsiniz, mutlu olacağınız basit mevzularla da ilgilenebilirsiniz. İnsanların 5 temel psikolojik problemi var denirken bu zamanla 400’lere çıkmıştır,  koronafobi uydurma bir tabir, yakınan insan normaldir, delilikle normallik arasındaki sınır nedir? online, ücretsiz psikolog danışmanlığından yararlanabilirsiniz, ben normal miyim anormal miyim?, güçlü insan güçsüzlüğünü fark eden, kültürlü insan, bilgisizliğinin farkında olan insandır, kendi kendine gülmek ve konuşmak normaldir, Freud’un psikodinamik yaklaşımı, insan biyo, psiko, sosyokültürel bir canlı, kıskançlık yerine gıpta etmek önemli, Freud’un dediği gibi çalışmak ve sevmek ruhu rahatlatır, arzum, amacım nedir, neler yapabilirim, özgüven önemlidir, ne olduğunuzu devamlı düşünmek gerekir, deneyin, deneyip başarısız olmaktan daha iyidir,  insan fizyolojisi ile psikoloji iç içedir, biraz sakinleşerek hareket etmek gerekir, iyi niyet fedakarlığa sürüklenmesin, uyumlu olmakla uysal olmak arasında fark vardır. Döngülere dikkat edelim, saplantılardan kurtulalım, kendinizi keşfesin, baş etmek için çabalayalım, geriye dönüş nasıl olacak, motivasyonunuz önemli, bilinç dışını bilince dönüştürmek gerekir, sahte psikologlara dikkat, korona günlerinde psikolojik dayanıklılık sağlamak için evde yapabileceğiniz, sizi mutlu edecek aktiviteler, kitap okuma alışkanlığı kazanılmalı, bu süreç, fiziksel, psikolojik detoks olarak anlamlandırılmalı, çocuklarla kaliteli, sağlıklı zaman geçirme sağlanmalı, fiziksel egzersizler yapılmalı, psikodinamik olmalı, gerçekçi olmalı olumlu ve olumsuzları birlikte ele almalı.

Bar Psikoloğu Ferhat AYDIN eğitim sonrasında katılımcıların sorularını cevaplandırmıştır.